Dobrze zapełniony ogród

cyjny ogródDobrze zorganizowana przestrzeń zielona, na przykład wokół domu może stanowić świetną przestrzeń na relaks, czy wypoczynek. Wiele osób traktuje swoje ogrody jako dodatkową przestrzeń na spędzanie czasu, zwłaszcza latem.

Dobrze zapełniony ogród Ogród to nie tylko róże, czy drzewka owocowe, dobrze wyglądają również rośliny typu . Świetnie zajmą przestrzeń, mogą posłużyć za zielony płot i zazwyczaj są łatwe w pielęgnowaniu.

Relaksacyjny ogród

Dobrze zorganizowana przestrzeń zielona, na przykład wokół domu może stanowić świetną przestrzeń na relaks, czy wypoczynek. Wiele osób traktuje swoje ogrody jako dodatkową przestrzeń na spędzanie czasu, zwłaszcza latem. Mało jednak jest ogrodów, których główną funkcją jest relaks.

Gęsty zagajnik, z dala od hałasów, z wygodną ławką i małym stoliczkiem na kawę czy herbatę. Taki ogród to marzenie dla osób żyjących w większych miastach, którzy nie mają możliwości odpoczywania w takim miejscu. Jednak posiadacze dużych ogrodów rzadko gospodarują je w taki sposób. Cud, jeżeli w takim ogrodzie znajdzie się chociaż ława. Może to wynikać z faktu, że o taki ogród trzeba odpowiednio zadbać, nie jest to trudne zadanie, jednak czasochłonne i to jest problem. Więc miastowym pozostaje marzyć, a właścicielom ogrodów życzyć chęci do pracy w nim.


Wikipedia o cyprysowatych

Cyprysowate (Cupressaceae Rich. ex Bartl.) ? rodzina żywicznych drzew i krzewów nagonasiennych. Obejmuje w zależności od ujęcia około 130 gatunków skupionych w 29?32 rodzajach. Rozprzestrzenione są niemal na całym świecie, w Polsce występują naturalnie jedynie gatunki z rodzaju jałowiec (Juniperus). Wiele gatunków jest popularnie uprawianych, także w Polsce (np. żywotniki i cyprysiki). Szereg gatunków jest ważnym źródłem drewna i żywic.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyprysowate


Dziki ogród - Wikipedia

Dziki ogród ? nurt w ogrodnictwie zapoczątkowany przez Williama Robinsona (1938-1935). Przełom w sztuce i projektowaniu ogrodów zapoczątkowany w Anglii. Autor zalecał stosowanie go zarówno do ogrodów prywatnych jak i publicznych. Ta 'dzikość' nie propagowała nieporządku i chaosu panującego w ogrodzie oraz stosowania wyłącznie gatunków rodzimych ? dziko rosnących. Była to natomiast sztuka mieszanina roślin dzikich oraz uprawianych (także tropikalnych i subtropikalnych), które mogły przetrwać na dworze cały rok, w warunkach zbliżonych do naturalnych np. na terenach podmokłych.

Dziki ogród poprzez swoja formę miał na celu pokazanie indywidualnego piękna roślin w zależności od układu.

W Niemczech idee 'dzikiego ogrodu' propagował Karl Foerster

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziki_ogród