Wycena dużego mieszkania
Wycena mieszkań prowadzona jest zgodnie z pewnymi zasadami. Ostateczna wartość wyceny uzależniona jest od wielkości mieszkania, roku budowy bloku mieszkalnego i jego ogólnego stanu. Dlatego zdarza się, że wycena niewielkiej, ale nowoczesnej i zadbanej kawalerki wychodzi niewiele gorzej niż wycena dużego mieszkania, które jednak jest bardziej zniszczone i znajduje się w starym bloku. Dodatkowo, czas wyceny takiego mieszkania trwa dłużej z tego względu, że trzeba dokładnie sprawdzić sprawność wszystkich elementów jego instalacji i zajrzeć do wszelkich zakamarków. Natomiast, na najlepszą wycenę mogą liczyć właściciele nowoczesnego i zadbanego mieszkania, niezależnie od jego wielkości. Wyniki przeprowadzonej wyceny mają wpływ na określenie rynkowej wartości poszczególnych mieszkań.
Wycena nieruchomości z działką budowlaną
Sprzedaży podlegają różne nieruchomości. Czasami osoby sprzedające nie są w stanie same dobrze wycenić wartości posiadanych przez siebie nieruchomości, dlatego decydują się na pomoc specjalistów w tym zakresie. Do takiej sytuacji dochodzi często, kiedy sprzedawana jest działka uprawna, ponieważ wówczas trzeba dokonać również wyceny klasy ziemi uprawnej i jej przydatności do różnych upraw. Podobnie jest przypadku posiadania domu z dużym ogrodem, w którym posadzone zostały rzadkie gatunki roślin. Osobnym problemem może być wycena samej działki budowlanej, na której nie udało się postawić budynku mieszkalnego. Jednak najczęstszym zjawiskiem jest przeprowadzanie wyceny działki, na której stoi już jakaś nieruchomość.
Rzeczoznawca majątkowy - jakie ma uprawnienia?
Uprawnienia rzeczoznawcy majątkowegoedytuj
uprawniony i zobowiązany do prowadzenia działalności zawodowej na podstawie przepisów prawa i standardów zawodowych.
ma prawo do określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, a w szczególności:
dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości i ich części składowych, bez względu na rodzaj, położenie i przeznaczenie, a także bez względu na podmiot własności.
Oprócz wyceny nieruchomości stanowiących przedmiot prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego, rzeczoznawca ma prawo do określania innych praw do nieruchomości, w tym ograniczonych praw rzeczowych i praw zobowiązaniowych.
Rzeczoznawca majątkowy określa wartość szkód lub nakładów dotyczących nieruchomości, a także ich części składowych.
Wycena nieruchomości sporządzana jest w formie operatu szacunkowego ? forma pisemna.
W wyniku wyceny nieruchomości rzeczoznawca określa:
Wartość rynkową nieruchomości,
Wartość odtworzeniowa nieruchomości,
Propozycję bankowo-hipoteczną wartości nieruchomości,
Wartość katastralną nieruchomości.
W wyniku wyceny określeniu może podlegać także:
Wartość dla indywidualnych potrzeb inwestora,
Koszt odtworzenia obiektów budowlanych.
Koszt odtworzenia drzewostanów leśnych lub zadrzewień, plantacji kultur wieloletnich, a także zasiewów i upraw.
Wybór właściwego podejścia, oraz metody i techniki wyceny z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami należy wyłącznie do rzeczoznawcy majątkowego, chyba że wynika on wyraźnie z przepisów prawa. Rzeczoznawca majątkowy może żądać od właściwych organów i sądów udostępnienia mu danych jakie zostały wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami, niezbędnych do prawidłowego wykonania jego zawodu. Rzeczoznawca ma prawo do sporządzania wpisów i wyrysów z danych i dokumentów, a także poświadczania tych dokumentów dla potrzeb wyceny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy