Obsługa prawna przedsiębiorstw stanowi dziś nieodzowny element ich funkcjonowania - dowiedz się więcej, odwiedź
Kto może zajmować się kompleksową obsługą prawną?
Kompleksową obsługę prawną firmy, albo sprawę jako taką można powierzyć każdemu, ale powinien być to co najmniej prawnik ? osoba, która ukończyła studia prawnicze. Takiej osoby nie obowiązują jednak żadne kodeksy etyczne, poza być może wewnętrznymi uregulowaniami i ustaleniami z klientem. Kodeks etyki wiąże już jednak aplikantów radcowskich i adwokackich, którzy uczą się, by zostać radcami prawnymi i adwokatami.
Najczęściej obsługę prawną powierza się radcom prawnym i adwokatom ? podmiotom, które także obowiązują kodeksy etyki zawodowej, w tym zachowania w tajemnicy informacji, o których dowiedzieli się świadcząc pomoc prawną. Za ich naruszenie możliwe jest nawet zawieszenie w prawie do wykonywania zawodu, czy nawet skreślenie z listy adwokatów, czy radców prawnych.
Dlaczego kompleksowa obsługa prawna jest lepsza
Czym różni się stała obsługa prawna od zwykłej? Ta standardowa polega na tym, że masz problem prawny, szukasz pełnomocnika albo kontaktujesz się już z zaufanym, ustalacie cenę za usługę, która następnie jest wykonywana. W przypadku kompleksowej obsługi masz swojego rodzaju pakiet bezpieczeństwa ? na początku ustalane są warunki i zakres współpracy, a gdy pojawia się problem ? przekazujesz sprawę osobie prowadzącej.
Nie musisz się martwić o stawkę albo o to, że pełnomocnik nie będzie miał czasu zająć się sprawą. Zasady współpracy są jasne i jedynym problemem jest w miarę szybkie przekazanie sprawy oraz udzielenie potrzebnych informacji, które są potrzebne do jej załatwienia i przekazanie dokumentów związanych ze sprawą. To pewien komfort psychiczny, który pozwoli Ci spokojnie spać w nocy.
Rodzaje wynagrodzeń w kompleksowej obsłudze prawnej
Kompleksowa obsługa prawna to obsługa pełna. Nie zmienia to jednak faktu, że ilościowo może zostać ograniczona, co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia, które trzeba zapłacić pełnomocnikowi. Najdroższą opcją jest obsługa pełna ? płaci się co miesiąc stałą, dość wysoką kwotę, ale nie ma ograniczeń co do ilości przepracowanego czasu ? to tzw. ryczałt.
Można ustalić, że wynagrodzenie obejmuje np. 10 godzin w miesiącu, a pozostałe godziny są dodatkowo płatne -to tzw. wynagrodzenie mieszane. Stawka za każdą kolejną godzinę jednak z reguły jest wyższa niż wynikająca z pakietu. Trzecia opcja jest po prostu ustaloną stawką godzinową. Którą opcję wybrać? To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli co miesiąc masz dużo spraw - lepsze jest wynagrodzenie ryczałtowe, ale jeśli masz problem prawny raz na jakiś czas ? wybierz rozliczenie godzinowe.