Taksówką do pracy?
Szybko i wygodnie, to chyba jedne z ważniejszych czynników przy wyborze środka transportu. Można dywagować nad tematem i być może każdy dojdzie do własnych wniosków, jednak chciałbym się skupić nad jedną, konkretną metodą przemieszczania się. No może ściślej mówią usługi transportu osobowego, zwanego inaczej taksówką.
Ciężko wyobrazić sobie miasto, duże czy małe, bez taksówek. Wbrew pozorom to dość spora grupa ludzi korzysta z taksówek regularnie i nie chodzi mi tutaj o imprezowiczów, jednak ich tez można dorzucić do puli. Dużo ludzi biznesu lubi korzystać z taksówek na co dzień, dojeżdżają do klientów, do biura itp. Dla nich jest to najzwyczajniej wygodne i szybkie, o czym wspominałem na początku.
Taksówką za granicę
Zdarza się, że musimy (lub chcemy) wybrać się gdzieś dalej za granicę, w takim przypadku oczywiście w grę wchodzi jedynie samolot. Niestety większość naszych krajowych lotnisk nie obsługuje lotów bezpośrednich do odległych krajów, a sąsiednie kraje maja lotniska posiadające bezpośrednie, lub krótsze połączenia. Należy dobrze poszukać lepszych możliwości transportu, a skoro o tym mowa to warto pomyśleć o wzięciu taksówki za granicę.
Taki transport z Polski na lotnisko powiedzmy w Niemczech to koszt kilkuset złotych, ale jednak, gdy w perspektywie mamy tańszy bilet lotniczy i krótszą podróż to jest to opcja warta zastanowienia się. Dodatkowo podroż taką taksówką długodystansową jest dość wygodna i przyjemna, więc jest to pewien argument, dlaczego nie wybrać autobusu.
Wymagania prawne - taxi
To, że taksówkarz rozlicza się z klientami za pomocą taksometru, wie chyba każdy. To takie małe urządzenie, które wg. polskiego prawa musi posiadać każda legalnie działająca taksówka. Taksówkarz musi go uruchamiać za każdym razem, gdy wykonuje kurs z punktu A do punktu B. Jest to dość uczciwy sposób rozliczania za przebytą trasę, ponieważ wiemy za co płacimy i skąd to się wzięło.
Ponadto każdy taksówkarz musi być licencjonowanym taksówkarzem, również zgodnie z obowiązującym prawem. Trzeba zdać egzamin taksówkarski, który obejmuje wiele aspektów prawnych oraz tych typowo praktycznych z umiejętności płynnej i bezpiecznej jazdy. Dodatkowo wśród kandydatów na taksówkarzy sprawdzana jest znajomość miasta po w którym starają się o licencję taksówkarza.