Jak wykorzystuje się tomografię komputerową?
Tomograf komputerowy wykorzystywany jest do diagnozy różnych schorzeń u człowieka. Wykorzystuje się między innymi do wykrywania guzów oraz zmian w mózgu, tkankach miękkich oraz kościach.
Wykorzystuje się go również jako narzędzie dynastyczne po skomplikowanych wypadkach, aby sprawdzić czy na przykład w kręgosłupie nie występuje ucisk na rdzeń kręgowy. Badanie tomografem jest dość skomplikowane i wymaga opisu wykonanego przez radiologa. Jest wiele klinik prywatnych, które oferują wykonanie badania TK prywatnie.
Ponoszenie kosztów badań tomograficznych wykonywanych w szpitalach
Zdarza się bardzo często, że szpitale udostępniają posiadane przez siebie tomografy komputerowe do wykonywania badań diagnostycznych u pacjentów różnych przychodni. Koszty wykonywania tego typu badań pokrywane są ze składek ubezpieczeniowych lub z prywatnych środków pacjentów.
Zapisy na badania tomografem komputerowym przyjmowane są w przychodniach lub w samych szpitalach, w zależności od ustaleń poczynionych pomiędzy różnymi placówkami. Zazwyczaj badania tomograficzne dla osób spoza szpitala wykonywane są od poniedziałku do piątku w takich godzinach, w jakich mogą być obsługiwane przez lekarzy. Ich opisywaniem zajmują się lekarze szpitalni lub pracujący w przychodniach. W związku z tym decyzję o dalszych losach pacjenta podejmuje najpierw lekarz pracujący w przychodni.
Tomografia i czas oczekiwania
Niestety czasem zdarza się, że ulegniemy poważnemu wypadkowi i zostanie nam zlecone wykonanie badania TK. Niestety termin oczekiwania na takie badanie, jeżeli wypadek nie zagraża naszemu życiu, potrafi być bardzo długi. Mówimy tutaj o okresach od 3 miesięcy do nawet paru lat- w niektórych regionach Polski. Dlatego właśnie powstały kliniki i przychodnie oferujące wykonanie takiego badania prywatnie, na koszt pacjenta. Niestety ceny takiego badania również nie należą do najniższych, ponieważ jest to cena oscylująca od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy w zależności od badanego obszaru.