Problem z insektami!

micznych w celu wyeliminowania i zapobieganiu zakażeniom. Odkażanie dotyczy przede wszystkim środowiska zewnętrznego a jeżeli chodzi o ciało, jego zewnętrznej warstwy, jakim jest skóra. Odkażanie nie dotyczy wnętrza a tym bardziej

Problem z insektami! Problem z niechcianymi szkodnikami w domu?

Odkażanie ogniskowe

Odkażanie (dezynfekcja) to nic innego jak niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych za pomocą środków fizycznych i chemicznych w celu wyeliminowania i zapobieganiu zakażeniom. Odkażanie dotyczy przede wszystkim środowiska zewnętrznego a jeżeli chodzi o ciało, jego zewnętrznej warstwy, jakim jest skóra. Odkażanie nie dotyczy wnętrza a tym bardziej jam ciała. Wyróżniamy odkażanie zapobiegawcze oraz ogniskowe. Odkażanie zapobiegające dotyczy tych elementów środowiska, jakie są narażone na zagrożenia zakażeniem. Odkażanie ogniskowe jest wykonywane, jako bieżące i końcowe. Odkażanie ogniskowe podejmowane jest w bieżącym miejscu, stykającym się bezpośrednio z zakażeniem. Odkażanie końcowe jest wykonywane w całym pomieszczeniu gdzie znajdowało się źródło zakażenia. Do odkażania środkami fizycznymi zaliczamy: działanie wysoka temperatura, bezpośrednie napromieniowanie promieniami słonecznymi, czyszczenie mechaniczne, wysuszanie. W odkażaniu wykorzystuje się także środki chemiczne. Używając środków chemicznych trzeba zachować szczególne środki ostrożności i stosować się do zaleceń producenta.


Dezynsekcja - definicja:

Dezynsekcja ? tępienie szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych jak: muchy, komary, pchły, wszy, pluskwy i karaluchy), ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych. W szerszym znaczeniu niszczenie stawonogów w ogóle.

Dezynsekcję można wykonać przez zastosowanie środków fizycznych (para, ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe), mechanicznych (wyłapywanie, trzepanie, oczyszczanie), chemicznych (środki owadobójcze) i biologicznych (zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezynsekcja


Usuwanie zanieczyszczeń po wodzie

Każdy dom dotknięty powodziom powinien być dokładnie odkażony. Niestety woda powodziowa jest niezwykle groźna dla ludzi oraz zwierząt. Wszystko, co zostało w domu zalane oraz powierzchnie, które woda mogła przypadkowo popryskać oraz powierzchnie, które mogły wodą powodziową nasiąknąć należy dokładnie odkazić. Na początek po usunięciu wody oczyszczamy podłogi ze szlamu. Robimy to w ubraniu ochronnym, wybierając szlam szpachlą lub łopatą. Po usunięciu myjemy podłogę wodą z detergentem, a później spryskujemy środkiem odkażającym. Do mycia ścian po powodzi najlepsze są myjki ciśnieniowe. Do mycia, czyszczenia i sprzątania należy używać tylko i wyłącznie wody odkażonej a wylewanie wody pozostałej po myciu powinno być tylko i wyłącznie do ścieków. Odkażając pamiętajmy o każdym miejscu w domu. Spryskajmy środkiem odkażającym każdy zakamarek domu, piwnic i strychu. Preparaty odkażające należy używać zgodnie z instrukcją umieszczaną przez producenta na opakowaniu, zachowując wszelkie środki ostrożności.