Zasilanie a różne falowniki
falowniki 1-fazowe: falowniki zasilane jednofazowo, np. 1 x 230 V z wyjściem trójfazowym 3 x 230 V,
falowniki 3-fazowe: falowniki zasilane trójfazowo, np. 3 x 400 V z wyjściem trójfazowym 3 x 400 V.
Falowniki zasilane są często z sieci prądu przemiennego przez niesterowany prostownik diodowy lub sterowany prostownik tyrystorowy, ew. prostownik tranzystorowy. Taki układ, czyli prostownik + falownik + obwód pośredniczący z kondensatorem (dla falownika napięcia) lub dławikiem (dla falownika prądu), nazywany jest elektroniczną przetwornicą częstotliwości.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Falownik
Bezpieczeństwo w naszym domu
Wielu ludzi nie myśli o bezpieczeństwie swojego domu zbyt intensywnie. Wynikać to może z wielu powodów, jednak najbardziej prawdopodobny jest ten wynikający ze zwykłego lenistwa. Niedopuszczanie do niego sprawi, że zaczniemy baczniej przyglądać się między innymi instalacji elektrycznej w naszym lokum. Jeżeli coś będzie z nią nie tak to nie czekając na awarie po prostu wezwiemy elektryka. Takiego fachowca naprawdę dobrze jest znać. Pomoże nam on szybko rozwiązać problemy i sprawi, że w naszym domu wszystko będzie w porządku. Wszelakiego rodzaju falowniki czy soft starty pod jego czujnym okiem nie ulegną zepsuciu. Jeżeli wiec zależy nam na spokojnym, życiu, to zaprzyjaźnijmy się z takim fachowcem!
Obwody elektryczne i jego części składowe
W elementach obwodu zachodzą trzy rodzaje procesów energetycznych:
wytwarzanie energii (zamiana pewnej energii (np. mechanicznej) na energię elektryczną)
akumulacja energii
rozpraszanie energii
W elemencie idealnym, zachodzi tylko jeden z powyższych procesów (np. idealny rezystor ? tylko rozpraszanie energii). Natomiast w elemencie rzeczywistym jednocześnie zachodzą dwa, a nawet i trzy procesy energetyczne. Jednakże zawsze jeden proces dominuje nad pozostałymi.
Elementy mające zdolność do akumulacji i rozpraszania energii nazywany elementami pasywnymi, a pozostałe aktywnymi (źródła prądu i napięcia oraz np. tranzystor i dioda tunelowa).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_elektryczny