Praca geodety- krótko i na temat

o urzędu miasta lub gminy. Niezbędnym elementem takiego zestawu dokumentów jest mapa do celów projektowych przygotowywana przez geodetę. Mapa do celów projektowych uwzględnia granice danej działki, jej okolice, obiekty i budynk

Praca geodety- krótko i na temat

Przygotowana przez geodetę mapa do celów projektowych

Pozwolenie na budowę można uzyskać kompletując serię niezbędnych dokumentów, które należy złożyć razem z odpowiednim wnioskiem do urzędu miasta lub gminy. Niezbędnym elementem takiego zestawu dokumentów jest mapa do celów projektowych przygotowywana przez geodetę.

Mapa do celów projektowych uwzględnia granice danej działki, jej okolice, obiekty i budynki znajdujące się na działce oraz na terenach przyległych do jej granic. Mapa do celów projektowych wskazuje również położenie budowanego budynku względem granic działki i stanowi podstawę do pierwszych działań budowlanych. Bez takiej mapki nie otrzymamy pozwolenia na budowę żadnego budynku na danym terenie.


Ostatnie geodezyjne pomiary nieruchomości

Zakończenie, czy też jak kto woli, zamknięcie budowy wymaga wpisów inżyniera prowadzącego budowę - tzw. kierownika budowy oraz wykonania przez geodetę pomiarów po wykonawczych budynku. Dopiero po tych ostatnich dokumentach można uznać budowę za zakończoną i wystąpić o zarejestrowanie jej jako budynek użytkowy.

Zakończenie budowy to prawdopodobnie ostatnia wizyta geodety na terenie danej nieruchomości, jednak czasami zdarza się np. podział nieruchomości lub potrzeba jej przebudowania i wtedy również trzeba skorzystać z pomocy geodety, ponieważ wymaga tego prawo i tylko geodeta może dopełnić niektórych formalności związanych z tymi sprawami.


Wikipedia o podziale geodezji

Współczesna geodezja dzieli się na:

geodezję niższą (geodezja ogólna, szczegółowa, miernictwo) ? naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, o promieniu nie większym niż 15,6 km co obejmuje około 750 km?, bez uwzględniania kulistości Ziemi6.
geodezję wyższą ? naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 750 km?, uwzględniających kulistość Ziemi,
Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja