psychoterapia Kraków
Świadomość jest podstawowym i kluczowym pojęciem w gestalcie
Świadomość jest podstawowym i kluczowym pojęciem w gestalcie. Można ją zdefiniować jako zdolność do bezpośredniego odczuwania rzeczywistości. Dotyczy to zarówno rzeczywistości zewnętrznej jak i wewnętrznych stanów emocjonalnych. Według zwolenników gestaltu europejska kultura i wychowanie oducza ludzi tej zdolności. Ludzie w europejskiej (i nie tylko) kulturze patrzą na świat przez pryzmat struktur myślowych wpojonych w dzieciństwie, które odgradzają ich od naturalnego odczuwania siebie i otoczenia. Dlatego właśnie terapia gestalt jest przede wszystkim nastawiona na ponowne "nauczenie" ludzi świadomości. Uważność wymaga odwagi, gdyż jej istotnym składnikiem jest pełna autoświadomość, czyli zdolność do postrzegania siebie samego takim, jakim się jest naprawdę, ze wszystkimi wadami, zaletami, historią życia emocjonalnego i obiektywną samooceną. Uważność wymaga też akceptacji ? zarówno siebie samego, razem z własną śmiertelnością i wszystkimi ułomnościami, jak i otoczenia ? z całym jego pozytywnym i negatywnym ładunkiem emocjonalnym.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gestalt
Kiedy zacząć psychoterapie?
Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty? Na pewno dobrym momentem na to jest czas kiedy czujemy, że dłużej już nie damy rady, czujemy się bezsilni wobec jakiejś sytuacji. Psychoterapia może pomóc nam przez to przebrnąć. Zmotywować nas do dalszych działań i prób podjęcia nowych wyzwań. Z psychoterapii korzysta obecnie coraz więcej osób, w tym celebryci i aktorzy z Poldki i zagranicy. Dlatego tym bardziej nie jest to powód do złego samopoczucia z powodu uczęszczania na taka terapię.
Jako filozofia życia wywodzi się również
Gestalt to jednocześnie forma psychoterapii, kierunek w psychologii oraz swoista filozofia życia. Jako kierunek w psychologii, gestalt wywodzi się z psychoanalizy, choć jednocześnie stoi z nią w dość ostrej sprzeczności. Jako filozofia życia, wywodzi się również z jednej strony z psychoanalizy, a z drugiej z egzystencjalizmu, fenomenologii oraz buddyzmu zen. Gestalt nie jest właściwie ani pełnym kierunkiem filozoficznym, ani pełnym "naukowym" działem psychologii. Jest czymś z pogranicza psychologii, filozofii i sztuki. Jednak wiele koncepcji wypracowanych przez gestalt weszło do słownika współczesnej psychologii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gestalt