Ogrodnictwo
Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością.
Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo
Dbanie o ogród
Dbanie o rośliny w ogrodzie wymaga sporo czasu i wiedzy na temat posiadanych przez nas roślin. Można oczywiście powierzyć ją specjaliście, jednak to generuje koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego o wiele korzystniej jest zrobić to samemu.
Koszenie trawy i podlewanie roślin to absolutne minimum- poza tym dobrze jest odpowiednio przycinać krzewy i żywopłoty, nawozić i odchwaszczać. W razie potrzeby również odrobaczyć nasze rośliny np. z mszyc. Warto kupić jakąś książę traktującą o temacie ogrodnictwa i trochę się z niej poduczyć na temat dbania o nasze rośliny. Pamiętajmy, że im bardziej zadbany ogród tym lepiej będzie się w nim spędzało ciepłe dni.
Jesienne porządki
Sezon jesienny to ostatni gwizdek, aby jeszcze coś posadzić w naszym ogrodzie. Mogą to być , krzewy i rośliny, które przetrwają zimę. Jesień to też czas porządków, nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Suche liście, igły, chwasty- wszystko to trzeba dokładnie wygrabić, ziemię można nawieźć naturalnym nawozem.
Warto też poprzycinać gałęzie i odrosty w naszych krzewach i wyciąć te drzewka, które już nam nie pasują, albo obumarły w czasie lata lub wiosną. Warto tez uzupełnić korę na skarpach i skalniakach oraz sprawdzić szczelność folii przy roślinach ozdobnych.