Z Wikipedii: Miernictwo
Miernictwo ? historyczna, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi.
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo
Podział nieruchomości
Dla wielu geodeta kojarzy się z człowiekiem z dziwną tyczką i mierzącym nie wiadomo co. Geodezja to nie tylko pomiary i tworzenie mapek geodezyjnych. Geodeci zajmują się również podziałami nieruchomości: działek, gruntów czy budynków.
Podziały wykonuje na przykład gdy powstały spory pomiędzy współwłaścicielami gruntu o jego użytkowanie. W przypadku sprzedaży części nieruchomości lub przy dokupieniu gruntu i dołączenie go do już posiadanego. Wszelkie informacje o podziałach geodezyjnych i administracyjnych działek i nieruchomości można znaleźć w księgach wieczystych przechowywanych w sądzie.
Czym pracuje geodeta
Geodeci wykorzystują w swojej pracy wiele skomplikowanych przyrządów i instrumentów pomiarowych. Klasyczne i znane wszystkim tyczki, na których spoczywają pryzmaty.
Bardziej zaawansowanym technicznie urządzeniem wykorzystywanym do pomiarów kątów poziomych i pionowych jest tachimetr elektroniczny. Urządzenie służy geodetom do mapowania, czy też tachimetrii punktów i przetworzenie ich na mapkę, którą później wykorzystuje się jako dokumentację i to na nich właśnie bazują wszelkie późniejsze podziały administracyjne.