Encyklopedia o wyprawianiu skór
Wyprawianie skóry ? proces polegający na obróbce skóry zwierzęcej, który w ogólności składa się z trzech etapów: etapu przygotowawczego, garbowania i kondycjonowania. Wszystkie prawdziwe skóry przechodzą te trzy etapy składowe. Jednakże, w zależności od rodzaju skóry, mogą być dodane także dodatkowe operacje.
Proces ten może objąć więc ogółem kilka etapów:
solenie lub suszenie skóry zaraz po zdjęciu z martwego zwierzęcia;
nawilżenie skóry poprzez moczenie w wodzie w celu przywrócenia jej elastyczności;
zmiękczenie włosa i górnej warstwy skóry poprzez zanurzenie skóry w roztworze wody, wapna i siarczku sodu;
oczyszczenie skóry z resztek tłuszczu zwierzęcia;
garbowanie;
umycie skóry i nasączenie jej substancjami oleistymi w celu zmiękczenia;
impregnacja za pomocą olejków, tłuszczu i wosku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyprawianie_skóry
Uszkodzenia skóry
Zarysowania i ślady użytkowania na skórzanej tapicerce, czy kanapie to norma, jednak nie każdy wie, że można takie uszkodzenia naprawić. Może jednak najpierw zastanówmy się jak mogą powstawać te uszkodzenia. W przypadku mebli czy tapicerki sprawa jest prosta. Wystarczy jakiś ostry element naszej odzieży, np. ćwieki, paski czy guziki, które rysują powierzchnię naszej skórzanej tapicerki. Kolejną sprawą są zwierzęta domowe: pies, kot, gryzonie itp. Tutaj sprawa jest oczywista, ponieważ zwierzę nie będzie się specjalnie przejmowało ile kosztowała nasza kanapa.
Wracając do naprawy tych uszkodzeń. Jest sporo firm zajmujących się takimi naprawami, jednak nie wszystkie korzystają z metod bezpiecznych dla naszych mebli. Dlatego warto zapytać najpierw jakich środków dana firma używa i poszukać opinii na ich temat. Możemy też próbować sami naprawić, jednak efekty mogą być mierne.
Naprawa odzieży
Odzież skórzana jest bardzo wrażliwa na przetarcia oraz inne problemy. Dlatego też co jakiś czas musimy ją odpowiednio pielęgnować. Warto więc aby wspomniana odzież została poddana raz na rok procesowi renowacji. Taki wybór z pewnością ma uzasadnienie, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić tego typu odzieży o wiele dłuższy okres życia. Oczywiście sam proces czyszczenia nie jest wcale taki prosty bowiem na niego, składa się kilka dość skomplikowanych czynności. Oczywiście samo czyszczenie tu nie wystarczy bowiem stosuje się jeszcze nabłyszczanie oraz nakładanie określonej warstwy pigmentu po to by kolor został odnowiony.
Trzeba przyznać, że ludzie cenią sobie takie rozwiązania, ponieważ możemy w ten sposób naprawić każdą tkaninę wykonaną ze skóry. Wszystkie procesy naprawcze są jednak bardzo czasochłonne dlatego nasza skóra, musi pozostać w rękach specjalistów przez co najmniej kilka dni. Dopiero po upływie tego czasu możemy odebrać odnowione rzeczy. Jeśli więc lubimy skórzane ubrania to z pewnością skorzystamy z tej opcji.