O furtce z Wikipedii
Furtka lub furta ? wąskie przejście w ogrodzeniu zamykane najczęściej drzwiczkami. Często stawiana w pobliżu bramy albo w samej bramie. Również wąskie przejście w murach (fortyfikacjach). Umożliwia ruch pieszy (bez otwierania bramy).
Furta w klasztorze to także wejście, strzeżone przez zakonników (furtiana lub furtiankę), przeznaczone do komunikacji klasztoru ze światem zewnętrznym.
Określenie "furtka" używane jest również w przenośni, np. sposób na obejście czegoś (decyzji, przepisu itp.)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Furtka
Ogrodzenie naszej posesji
Ogrodzenie posesji to jedna z podstawowych rzeczy, które robi się przy budowie domu lub kupieniu ziemi. Rodzaj płotu jakie wybierzemy musi spełniać nasze wymagania. Bardzo dużo zależy od przeznaczenia działki oraz sąsiedztwa. Zazwyczaj stawia się porządniejszy płot z przodu posesji, a po bokach ustawia się siatkę.
Jednak niektórzy bardziej cenią sobie prywatność więc decydują się na betonowy płot z czterech stron. Inni natomiast otaczają się płotem z drucianej siatki oraz montują prostą furtkę. Płot powinien też dobrze komponować się z naszą nieruchomością oraz płotami sąsiadów.
Zadbaj o płot
Konserwacja płotów, ogrodzeń oraz bram jest ważną częścią ich użytkowania, wiec warto robić to regularnie. W przypadku płotów i konstrukcji z drewna poleca się co dwa, trzy lata pokrywać je świeżą warstwą lakieru, zdzierając uprzednio stary. W przypadku bardzo złych warunków pogodowych w danym roku można robić to nawet co roku.
Płoty metalowe należy impregnować specjalnymi środkami, a to jakie będą zależy od samego materiału. Elementy kute są bardzo odporne, jednak i na nich może pojawić się rdzawy nalot, który należy usunąć przy pomocy szczotki, a następnie zabezpieczyć przed wilgocią i natlenieniem.