Rozważa się również rolę zakażeń wirusowych
Aktualnie uważa się, iż stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy gospodarza zwalcza komórki własnego organizmu, w tym przypadku w tkance nerwowej. Mniej powszechny jest pogląd o neurodegeneracyjnym charakterze o niejasnym podłożu metabolicznym. Rozważa się również rolę zakażeń wirusowych (np. wirusem Epsteina-Barr) pewnych innych nieznanych czynników środowiskowych. Niektórzy wskazują również na znaczenie niedoboru witaminy D przede wszystkim w dzieciństwie. Najnowsze doniesienia wskazują również, że przyczyną SM może być przewlekła mózgowo-rdzeniowa niewydolność żylna.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stwardnienie_rozsiane
Prywatne ośrodki leczenia stwardnienia rozsianego
W Polsce jest wiele ośrodków, które specjalizują się w leczeniu i diagnozowaniu stwardnienia rozsianego. Są to nowoczesne szpitale, często prywatne, które pomagają setkom ludzi z tą straszną chorobą.
W centrach terapii SM można wykonać serwie badań mających na celu postawienie pewnej diagnozy oraz doboru odpowiedniego leczenia dla danego pacjenta. Jest to o tyle ważne, ponieważ nie każdy pacjent reaguje tak samo na podany lek. Z pewnością w takim miejscu łatwiej o dobrą opiekę przy stwardnieniu rozsianym niż w zwykłym szpitalu.
Poważne dolegliwości przy SM
Niektóre choroby, jakie nas dotykają, są bardzo poważne i znacznie utrudniają nam codzienne życie. Wiele z nich potrafi nawet zmienić je w istne piekło i taką właśnie chorobą jest z pewnością stwardnienie rozsiane. Nikt z nas nie chciałby na nie chorować, a Ci, których to dotyka, często nie mogą już prowadzić normalnego życia.
Warto wiedzieć, że im wcześniej zostanie to wykryte, tym lepiej będziemy sobie z tym radzić, więc zawsze warto kontrolować niepokojące objawy, gdy tylko się one pojawią. Nawet tak poważne choroby jak stwardnienie rozsiane da się w pewnym stopniu kontrolować i ograniczać ich niechciane skutki, więc warto spróbować.