Dobrane szczegóły
Dobrze dobrane detale i dodatki, o odpowiednich kolorach i właściwie rozmieszczone potrafią zdziałać cuda w każdym pokoju: czy to salonie, czy sypialni. Ważne jest, aby dobierać dodatki do innych, które już posiadamy. Należy też przede wszystkim mieć jakąś wizję całości i zachować w tym temacie konsekwencję.
Możemy wybierać spośród wielu rozmaitych stylów, a wiele inspiracji można znaleźć w katalogach meblowych, pismach wnętrzarskich, czy bardziej nowocześnie, w Internecie. Dla mniej uzdolnionych, można również skorzystać z porady dekoratora wnętrz, ale to wyraźnie zwiększy koszty całej metamorfozy pomieszczenia.
Mieszkanie w kamienicy - wnętrzarskie wyzwanie
Podobno o gustach się nie dyskutuje. Ale o stylach już jak najbardziej. Jeżeli mamy to szczęście mieszkać w budynku z historią, warto we wnętrzu ten aspekt podkreślić. No dobrze - ale jakiego rodzaju są to budynki? Na przykład kamienice, zwłaszcza te po udanej renowacji, mają naprawdę swój urok i nie warto urządzać mieszkania w takim budynku w nowoczesnym, modernistycznym stylu. Takie wnętrza charakteryzują się najczęściej wysokimi sufitami, dużymi oknami i przestronnymi pokojami. Niestety - bardzo wielu ludzi zamienia je w koszmarki, kładąc na podłodze panele, ściany malując na intensywne kolory i niszcząc oryginalne zdobienia. Nie tędy droga!
Wnętrze z klimatem
Bardzo dobrym pomysłem na wnętrze z klimatem jest zastosowanie sztukaterii. Obecnie jest wiele sklepów, które oferują styropianowe bądź gipsowe imitacje, co za tym idzie - dość niewielkim kosztem możemy uzyskać bardzo dobry efekt wizualny. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim należy zachować umiar - przysufitowe proste listwy w białym kolorze będą pasować do wielu wnętrz, jednak ważna jest wysokość - na takie zdobienia można sobie pozwolić jeśli pokój jest przestrzenny i ma minimum 3m wysokości. A jeśli chodzi o zdobienia na samym suficie - tutaj naprawdę trzeba wnętrza z określonym charakterem, czyli wiekowego i stylowego. Użycie takich dodatków znacznie podniesie wrażenie wytworności mieszkania, jednak wystrzegajmy się kiczowatej "pałacowatości" (chyba, że to rzeczywiście pałac - wtedy sprawa wygląda inaczej).