Praca i zarobki w geodezji
Będąc geodeta możemy się spodziewać stałej ilości zleceń, ponieważ ciągle coś się buduje, przebudowuje lub zmienia. Wszędzie w tych miejscach potrzebny jest geodeta, więc jest to praca, której nigdy nie zabraknie. Posiadający odpowiednie uprawnienia geodeta jest w stanie obsłużyć praktycznie każdą z prac geodezyjnych i mierniczych, a co za tym idzie zwiększyć swoje grono potencjalnych klientów.
Dobry geodeta nie musi obawiać się o swoje zarobki, ale średnie zarobki w tej branży również nie są niskie.
Osnowy geodezyjne
Pewnie każdy z was kojarzy metalowe bolce pomalowane sprejem w różnych miejscach w mieście. Do tego często opatrzone jakimś numerem. Są to tak zwane osnowy geodezyjne.
Takie osnowy to zbiór punktów o określonych wielkościach fizycznych charakterystycznych dla danego rodzaju. Te punkty tworzą układy odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych. Opierając się o ich położenie można relatywnie umieścić każdy inny obiekt w tej przestrzeni i poprawnie go opisać. Rozróżnia się osnowy poziomą, wysokością oraz dwu funkcyjną.
Geodezja a miernictwo . Wikipedia
Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych.
Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja