Sprawy o podłożu geodezyjnym

ykład w tworzeniu planów nowych autostrad. Wiadomo, że tworzenie takich planów musi odbywać się we współpracy z fachowcami z innych dziedzin, dlatego ich wykonanie zlecane jest najlepszym geodetom. Tak samo dużymi inwestycjami

Sprawy o podłożu geodezyjnym

Prowadzenie prac geodezyjnych na szeroką skalę

Geodeci uczestniczą czasami w dużych projektach budowlanych. W ostatnich latach bardzo często uczestniczyli oni na przykład w tworzeniu planów nowych autostrad. Wiadomo, że tworzenie takich planów musi odbywać się we współpracy z fachowcami z innych dziedzin, dlatego ich wykonanie zlecane jest najlepszym geodetom.

Tak samo dużymi inwestycjami są budowy nowych osiedli mieszkalnych. Dzieje się tak, dlatego, że obecnie niektóre osiedla zajmują bardzo dużą powierzchnię i znajduje się na nich kilka bloków mieszkalnych. Muszą one zostać wybudowane z zachowaniem odpowiednich odległości i wszelkich norm bezpieczeństwa. Dlatego tylko największej klasy specjaliści będą w stanie tworzyć zadowalające tego typu projekty.


geodeta, czyli przysięgły mierniczy. Cytat z Wikipedii

Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego (obecnie geodeta), jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych1.

Miernictwo górnicze lub geodezja górnicza: lokalizacja i nanoszenie na mapach położenia wyrobisk górniczych.

Miernictwo ? praktyczna część metrologii. Obejmuje techniczne aspekty wykonywania pomiarów, wykorzystania i konstrukcji przyrządów pomiarowych. Nie obejmuje problemu analizy wyników a tylko ich uzyskanie. Miernictwo w połączeniu z metodami matematycznymi rachunku błędów tworzy naukę ? metrologię.

Miernictwo elektryczne ? jedna z najważniejszych części elektrotechniki, gdyż bardzo wiele pomiarów jest wykonywanych przy wykorzystaniu przetworników elektrycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo


Szkic dokumentacyjny z Wikipedii

Szkic dokumentacyjny ? rodzaj szkicu stosowanego w geodezji, dokument techniczny, według którego wykonuje się tyczenie obiektów budowlanych.

Szkic zawiera dane dotyczące osnowy realizacyjnej i wszystkie elementy niezbędne do wytyczenia projektu w terenie oraz lokalizację istniejących przewodów i urządzeń podziemnych. Szkic dokumentacyjny powinien zawierać także elementy kontrolne, pozwalające na niezależne wytyczenie najważniejszych punktów głównych obiektu oraz określające odległości do sąsiednich istniejących lub wznoszonych obiektów. Elementy tyczenia (miary) mogą być naniesione na szkicu sytuacyjnym, wykonanym bez obowiązku zachowanie skali lub też mogą one być zestawione w formie tabelarycznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkic_dokumentacyjny