Rola geodety w budowie nowych nieruchomości i nie tylko

ry, które potem należy odpowiednio nanieść na mapkę geodezyjną i wysłać do urzędu miasta. Wykonywanie pomiarów to tylko połowa zadań geodety. Skomplikowane i wymagające skupienia wypełnianie dokumentacji oraz wykonywanie oblicz

Rola geodety w budowie nowych nieruchomości i nie tylko

Szczegóły pracy geodety

Praca geodety nie jest pracą łatwą, jest to praca biurowa połączona z pracą w terenie. Niestety niezależnie od warunków pogodowych geodeta musi wykonać pomiary, które potem należy odpowiednio nanieść na mapkę geodezyjną i wysłać do urzędu miasta.

Wykonywanie pomiarów to tylko połowa zadań geodety. Skomplikowane i wymagające skupienia wypełnianie dokumentacji oraz wykonywanie obliczeń to druga część pracy w geodezji.


Czym się zajmują geodeci

Geodezja to nauka zajmująca się kształtem ziemi jej powierzchnią. Geodeci to osoby, która są wykształcone w tym kierunku i mogą zdobywać uprawnienia w zakresie tworzenie map geodezyjnych, tworzenia projektów zaplanowania przestrzennego dla miast. Usługi te są potrzebne każdemu, kto planuje wybudować sobie nieruchomość. Geodeta musi wyznaczyć granice działki oraz linię budynku. Geodeci wykonują tez pomiary powykonawcze oraz inwentaryzacje.


Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski

Geodezja ? nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni.

Wynikiem geodezyjnych pomiarów terenowych i prac kameralnych są różnego typu opracowania graficzne np. mapy czy profile ale także dokumenty tekstowe o charakterze prawnym (np. podczas rozgraniczenia nieruchomości).

W Polsce geodezja zaliczana do nauk technicznych albo do nauk o ziemi jako część geografii, której częścią jest kartografia.

Nazwa wprowadzona przez Arystotelesa, pochodzi z języka greckiego geo ? Ziemia i daiso ? będę dzielił.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.

Współczesna geodezja dzieli się na:

Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja