Definicja geodezja inżynieryjno-przemysłowej z Wikipedii
Geodezja inżynieryjno-przemysłowa ? zakres działań geodezji, który jest związany z projektowaniem, obsługą i eksploatacją obiektów budowlanych. Dział geodezji zajmujący się projektowaniem pomiarów przy budowie i w czasie eksploatacji budynku.
Geodezja inżynieryjno-przemysłowa według klasyfikacji dziedzin i obiektów:
geodezja kolejowa,
geodezja w budownictwie wodnym,
geodezja w budowie maszyn i urządzeń,
geodezja w tyczeniu tras komunikacyjnych,
geodezja tunelowa,
geodezja górnicza.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_inżynieryjno-przemysłowa
Kwestia osnowy geodezyjnej w Polsce
Osnowa geodezyjna w Polsce ? zbiór punktów, które mają położenie wyznaczone w państwowym systemie odniesień przestrzennych, na których wyznaczono wielkości fizyczne charakterystyczne dla danego jej rodzaju oraz błąd ich wyznaczenia1. Osnowy geodezyjne realizują fizycznie przyjęty układ współrzędnych, czyli tworzą układ odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych2. Inaczej ? punkty osnowy geodezyjnej pełnią rolę nawiązania dla wszystkich robót geodezyjnych, których wynikiem są współrzędne określone w państwowym układzie współrzędnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Osnowa_geodezyjna
nieruchomości i usługi geodety
Budowa nieruchomości to nie lada inwestycja i wymaga podjęcia odpowiednich kroków jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Pierwsze co należy zrobić to postarać się o zezwolenie na budowę danego projektu, a żeby to zrobić musimy skorzystać z usługi geodety.
Geodeta musi stworzyć mapkę przedprojektową do wglądu dla urzędu i dopiero po jej akceptacji można wystąpić o pozwolenie na budowę. Geodeta również będzie potrzebny do zdania budynku do użytku, ponieważ musi wykonać pomiary powykonawcze i oczywiście nanieść wszystko na mapki i przesłać do urzędu.