O zębach i dentystach

edoskonałości z zębów. Jest to bardzo popularna usługa profilaktyczna i wiele osób jest zadowolonych z korzystania z tego rodzaju zabiegu. Mniej popularne, ale niegdyś bardzo często stosowane jest lakowanie zębów. Osoby chcące utr

O zębach i dentystach

Profilaktyczne zabiegi dla zębów

Do najbardziej popularnych zabiegów profilaktycznych w stomatologii należy przede wszystkim piaskowanie, które polega na usuwaniu kamienia i innych niedoskonałości z zębów. Jest to bardzo popularna usługa profilaktyczna i wiele osób jest zadowolonych z korzystania z tego rodzaju zabiegu. Mniej popularne, ale niegdyś bardzo często stosowane jest lakowanie zębów. Osoby chcące utrzymać swoje zęby w doskonałej kondycji mogą także zdecydować się na lakierowanie zębów. Z kolei dla dzieci bardzo często przeprowadzane są w szkołach takie zabiegi, jak fluoryzacje, które sprawiają, że zęby najmłodszych są w lepszym stanie. Zabiegi profilaktyczne cieszą się popularnością zwłaszcza w większych gabinetach stomatologicznych.


Usługi dentystyczne dla każdego

Usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są bardzo popularne szczególnie, jeśli chodzi o stomatologię. Jest to taka specjalność lekarska, że niemal każdy ma z nią do czynienia w ciągu swojego życia. Dlaczego warto wybrać się do dentysty za publiczne pieniądze? Przede wszystkim, możliwość ta sprawia, że kontakt z dentystą mogą mieć osoby niezamożne. Trzeba bowiem pamiętać, że niejedna wizyta stomatologiczna jest bardzo droga. Zależy to co prawda od tego, jak duży ubytek mamy w zębach lub jak skomplikowany jest to zabieg, jednak na ogół usługi stomatologiczne nie należą do najtańszych. Dlatego też wybór wizyty dentystycznej za publiczne pieniądze to dobry pomysł, zwłaszcza dla mniej zamożnych osób.


Podstawowy fakt

Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.

W Polsce, zgodnie z Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 6581, do roku 2012 tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Od roku 2013 LDEP został zastąpiony Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym ? LDEK (art. 5. ustawy). Staż podyplomowy zostaje zniesiony po 1.10.2016 roku (art. 4. ustawy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia