O sposobach radzenia sobie z insektami w domu

la roślin, jeżeli zaczynają wchodzić na całe rośliny, podjadać je, albo po prostu pozbawiać środków witalnych. Wówczas niezbędne staje się ich zwalczanie. Zwykle takie robaki są spryskiwane przez odpowiednie środki, które działają

O sposobach radzenia sobie z insektami w domu

Dezynsekcja robaków w domu znajdującym się w ogrodzie

Ziemia ogrodowa jest naturalnym środowiskiem życia wszystkich robaków. Jednak zdarza się, że stają się one szkodliwe dla roślin, jeżeli zaczynają wchodzić na całe rośliny, podjadać je, albo po prostu pozbawiać środków witalnych. Wówczas niezbędne staje się ich zwalczanie. Zwykle takie robaki są spryskiwane przez odpowiednie środki, które działają na nie niszcząco. Można kupować także środki niszczące, którymi polewa się odpowiednie miejsca w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one niszczyć także pożyteczne robaki i starać się wybierać te środki, które są w miarę bezpieczne dla otoczenia. Zdarza się także, że robaki przechodzą do domu ogrodowego, a wówczas trzeba również w nim przeprowadzić dezynsekcję.


Definicja dezynsekcji:

Dezynsekcja ? tępienie szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych jak: muchy, komary, pchły, wszy, pluskwy i karaluchy), ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych. W szerszym znaczeniu niszczenie stawonogów w ogóle.

Dezynsekcję można wykonać przez zastosowanie środków fizycznych (para, ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe), mechanicznych (wyłapywanie, trzepanie, oczyszczanie), chemicznych (środki owadobójcze) i biologicznych (zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezynsekcja


Jak odkażać?

Odkażanie (dezynfekcja) to nic innego jak niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych za pomocą środków fizycznych i chemicznych w celu wyeliminowania i zapobieganiu zakażeniom. Odkażanie dotyczy przede wszystkim środowiska zewnętrznego a jeżeli chodzi o ciało, jego zewnętrznej warstwy, jakim jest skóra. Odkażanie nie dotyczy wnętrza a tym bardziej jam ciała. Wyróżniamy odkażanie zapobiegawcze oraz ogniskowe. Odkażanie zapobiegające dotyczy tych elementów środowiska, jakie są narażone na zagrożenia zakażeniem. Odkażanie ogniskowe jest wykonywane, jako bieżące i końcowe. Odkażanie ogniskowe podejmowane jest w bieżącym miejscu, stykającym się bezpośrednio z zakażeniem. Odkażanie końcowe jest wykonywane w całym pomieszczeniu gdzie znajdowało się źródło zakażenia. Do odkażania środkami fizycznymi zaliczamy: działanie wysoka temperatura, bezpośrednie napromieniowanie promieniami słonecznymi, czyszczenie mechaniczne, wysuszanie. W odkażaniu wykorzystuje się także środki chemiczne. Używając środków chemicznych trzeba zachować szczególne środki ostrożności i stosować się do zaleceń producenta.