Farmacja a statystyki
Jak wiadomo, farmacja to bardzo prężnie rozwijająca się nauka. Każdego roku na rynku pojawiają się zupełnie nowe produkty, które albo cechują się coraz to lepszymi właściwościami, albo są coraz skuteczniejsze, albo też mają pomóc w leczeniu zupełnie niewyleczalnych dotąd chorób. Jednak farmacja to także ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań.
Aby tworzyć coraz lepsze produkty lecznicze konieczne jest jednak korzystanie ze sprawdzonych sposobów co do określania potrzeb rynku. Tak zwane badania statystyczne dla farmaceutyki to doskonała okazja do określenia, jakie produkty lecznicze na rynku są konieczne. Oczywiście, w wielu przypadkach takie badania mogą także pomóc w analizie dotychczasowej skuteczności badań.
Dlaczego trzeba wykonywać badania statystyczne w farmaceutyce?
Badania statystyczne w farmaceutyce są wbrew pozorom bardzo przydatne. Pozwalają one na uzyskanie sporej ilości informacji odnośnie tego, jak sprawnie funkcjonują na rynku wprowadzone do sprzedaży produkty, jak wielkie jest zapotrzebowanie wśród klientów i w którym kierunku konieczne jest wykonywanie dalszych badań naukowych nad nowymi lekami.
Dodatkowo, takie badania przeprowadzane przez specjalistów od statystyki mogą nam pomóc w sprawdzeniu skuteczności wprowadzonych już kampanii, na przykład dotyczących marketingu i innych działań prowadzonych przez firmę farmaceutyczną. Stąd też istnieje konieczność regularnego przeprowadzania badań tego rodzaju. Pozwalają one na monitorowanie wykonywanych działań cykliczne, co może mieć spory wpływ na ich skuteczność.
Czym jest modelowanie statystyczne?
Model statystyczny ? hipoteza lub układ hipotez, sformułowanych w sposób matematyczny (odpowiednio w postaci równania lub układu równań), który przedstawia zasadnicze powiązania występujące pomiędzy rozpatrywanymi zjawiskami rzeczywistymi.
Bardziej formalnie jest to parametryzowana rodzina rozkładów łącznych rozważanych zmiennych, stąd druga nazwa przestrzeń statystyczna.
Modele statystyczne używane w ekonometrii noszą nazwę modeli ekonometrycznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Model_statystyczny