Dlaczego warto kontrolować sprawność auta?
Przeglądy samochodów są bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że mogą one znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze oraz zapewnić nam większa wygodę podróżowania własnym samochodem. Jeśli chcemy być odpowiedzialnymi właścicielami aut, powinniśmy koniecznie często sprawdzać, czy nasz samochód jest sprawny oraz czy nie pojawiła się w nim żadna usterka. W tym celu warto wybrać się do mechanika lub poprosić o pomoc doświadczoną osobę. Wielu z nas posiada dużą wiedzę i umiejętności, które pozwalają na przeprowadzanie samodzielnych kontroli, więc łatwo będzie nam znaleźć znajomego, który to dla nas zrobi. Warto się o to postarać i zyskać pewność, że auto jest gotowe do jazdy.
Parę słów o dziejach potencjometru
W roku 1986 w USA firma Milpitas zapoczątkowała produkcję potencjometrów sterowanych cyfrowo. Na monolitycznej płytce układu oznaczonego E2POT znajdowała się sieć rezystorów i pamięć EPROM. Rezystancja potencjometru była sterowana sygnałem z mikroprocesora i mogła zmieniać się od 10 k? do 1 M?. Potencjometr kosztował 10 dolarów.
Amerykańska firma Xicor wyprodukowała pierwsze potencjometry EEPOT w roku 1987 wykorzystując technologię NMOS. Pomimo dużego poboru energii, znalazły szereg zastosowań i przyjęły się na rynku. W roku 1992 wprowadzono drugą generację potencjometrów elektronicznych, wykonanych w technologii CMOS, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie poboru prądu. W roku 1995 pojawiły się układy o niskim napięciu zasilania (3V). Dalszym krokiem było pojawienie się układów trzeciej generacji, charakteryzujących się mniejszymi szumami i jeszcze mniejszym poborem mocy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Potencjometr
Wiedza użyteczna
Silnik spalinowy ? silnik wykorzystujący sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego (gazu) do wytworzenia momentu obrotowego lub siły. Sprężany jest gaz ?zimny?, a rozprężany ? ?gorący?. Do sprężenia gazu zimnego zużywana jest mniejsza ilość energii mechanicznej niż uzyskuje się z rozprężania. Z tego powodu energia uzyskana z rozprężania zużywana jest do sprężania gazu i do napędu dowolnej maszyny. Gorący gaz uzyskuje się w wyniku spalenia paliwa, stąd nazwa: silnik spalinowy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_spalinowy