Kilka porad o wspinaczce górskiej

st oddać się ekstremalnym sportom, które wymagają wytrzymałości fizycznej, ale gwarantują niesamowite przeżycia. W zależności od naszych planów, warto spakować potrzebne rzeczy, takie jak sprzęt wspinaczkowy lub inne potrzebne akc

Kilka porad o wspinaczce górskiej

Jakie rzeczy spakować na wyjazd w góry?

Wyjeżdżając w góry zazwyczaj już wiemy co zamierzamy robić na miejscu. Jedni z pewnością będą chcieli odpocząć, inni natomiast oddać się ekstremalnym sportom, które wymagają wytrzymałości fizycznej, ale gwarantują niesamowite przeżycia. W zależności od naszych planów, warto spakować potrzebne rzeczy, takie jak sprzęt wspinaczkowy lub inne potrzebne akcesoria, bez których oddawanie się ulubionym zajęciom byłoby niemożliwe. Najlepiej w tym celu poczytać o danej formie rozrywki i sprawdzić, co może się nam przydać. W razie konieczności będziemy dzięki temu mogli dokupić potrzebne rzeczy i wtedy nic nas nie zaskoczy. Dobre przygotowanie to podstawa udanego i miłego wyjazdu.


Co to jest himalaizm?

Z technicznego punktu widzenia, ze względu na to, że na szczytach bardzo wysokich gór śnieg i lód zalega przez cały rok ? himalaizm jest prawie zawsze wspinaczką lodową.

Ze względu na wysokość, na jakiej się ją uprawia, ma on jednak wiele dodatkowych utrudnień niespotykanych przy wspinaniu w niższych górach. Są to:

problemy związane z adaptowaniem się organizmu ludzkiego do wysokości powyżej 5000 m n.p.m. (rozrzedzone powietrze, niskie ciśnienie atmosferyczne)
problemy związane ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi (huraganowe wiatry, bardzo ostre promieniowanie słoneczne mogące powodować m.in. ślepotę śnieżną, bardzo niskie temperatury, bardzo mała wilgotność powietrza, ograniczona widoczność)
problemy związane z długością dróg wspinaczkowych (konieczność wielokrotnego noclegu w ścianie, wyczerpanie długotrwałym wysiłkiem przy braku możliwości regeneracji)
problemy związane z rozległością terenów górskich (brak dróg dojazdowych, konieczność zgromadzenia dużych zapasów żywności i sprzętu biwakowego, problemy z łącznością, problemy z orientacją w terenie).
Wszystko to razem powoduje, że w himalaizmie mniejsze znaczenie mają czysto techniczno-sprawnościowe umiejętności wspinaczy, a większe kondycja oraz odporność fizyczna i psychiczna.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Himalaizm


Czy wspinaczka jest dla ciebie?

wspinacze powinni mieć dobre poczucie równowagi i gibkość.
ze względu na konieczność częściowego przynajmniej przenoszenia ciężaru własnego ciała siłą rąk, predysponowani są osobnicy raczej szczupli, u których siła względna (stosunek siły do ciężaru ciała) jest jak największa, np. leptosomicy według typologii Kretschmera. Stąd utrzymanie niskiej wagi jest przedmiotem ciągłej troski dla osób zajmujących się wspinaniem poważniej niż tylko rekreacyjnie.
do wspinaczki skalnej potrzebne są silne palce i mięśnie obręczy barkowej.
do wspinaczki górskiej, a w szczególności wysokościowej, wymagana jest doskonała wydolność fizyczna.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Wymagania_psychofizyczne