O tachimetrii w Wikipedii
Tachimetria (kiedyś nazywana też tachymetrią) ? nazwa pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza ?szybki pomiar?, co uzyskuje się w praktyce przez stosowanie dalmierzy optycznych, elektrooptycznych lub laserowych do określania odległości oraz wykonywanie odczytów służących do wyznaczania kątów poziomych i pionowych ze średnią dokładnością.
Jako metoda pomiarowa pojawiła się na początku XIX wieku po wprowadzeniu do lunety teodolitu przez monachijskiego optyka Georga Friedricha von Reichenbacha płytki ogniskowej z nitkami dalmierczymi, co umożliwiło optyczny pomiar odległości.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów. Pomiary tachimetryczne przeprowadza się w oparciu o osnowy geodezyjne, czyli punkty o znanych współrzędnych geodezyjnych, za pomocą tachimetru lub teodolitu z nasadką dalmierczą.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetria
Wikipedia o innych pracach w geodezji
Inne prace geodezyjne wykonywane dla określonych potrzeb gospodarczych, a w szczególności:
opracowania geodezyjne planów zagospodarowania przestrzennego,
wyznaczenie i podział terenów pod budownictwo osiedlowe, zagrodowe i jednorodzinne,
prace geodezyjne związane z eksploatacją zakładów przemysłowych,
prace miernictwa górniczego,
prace geodezyjne urządzeniowo-rolne i urządzeniowo-leśne,
prace geodezyjne związane z eksploatacją kolei i dróg publicznych,
prace geodezyjne związane z regulacją sieci wodnych i budownictwa hydrotechnicznego,
pomiary i opracowania fotogrametryczne dokumentacji obiektów zabytkowych,
opracowania geodezyjne obrazów lotniczych i satelitarnych,
różne prace geodezyjne wykonywane metodami pomiarów bezpośrednich, metodami fotogrametrycznymi oraz opracowania ich wyników
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_geodezyjna
Zlecenia na usługi geodezyjne przyjmowane przez urzędy miasta
Geodeci mogą być zatrudniani przez urzędy miasta oraz przez urzędy gminy. Pracując w urzędach miast geodeci zajmują się sprawdzaniem planów budowy nowych centr handlowych i szkół oraz sklepów czy bloków mieszkalnych. Są oni proszeni o opinie przed rozpoczęciem budowy nowych parkingów czy przed rozpoczęciem prac mających na celu poszerzenie już istniejących dróg.
Natomiast geodeci zatrudniani w urzędach gminy dużo częściej zajmują się wytyczaniem planów nowych działek budowlanych i dróg, które będą od początku przygotowywane do ich użytkowania. Jednocześnie urzędy miast czy gmin mogą przyjmować zlecenia na wykonanie konkretnych usług geodezyjnych na prośbę mieszkańców. Mogą one dotyczyć organizacji dojazdu na teren posesji czy wytyczenia mniejszych działek.