Definicja geodezja inżynieryjno-przemysłowej z Wikipedii
Geodezja inżynieryjno-przemysłowa ? zakres działań geodezji, który jest związany z projektowaniem, obsługą i eksploatacją obiektów budowlanych. Dział geodezji zajmujący się projektowaniem pomiarów przy budowie i w czasie eksploatacji budynku.
Geodezja inżynieryjno-przemysłowa według klasyfikacji dziedzin i obiektów:
geodezja kolejowa,
geodezja w budownictwie wodnym,
geodezja w budowie maszyn i urządzeń,
geodezja w tyczeniu tras komunikacyjnych,
geodezja tunelowa,
geodezja górnicza.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_inżynieryjno-przemysłowa
nieruchomości i usługi geodety
Budowa nieruchomości to nie lada inwestycja i wymaga podjęcia odpowiednich kroków jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Pierwsze co należy zrobić to postarać się o zezwolenie na budowę danego projektu, a żeby to zrobić musimy skorzystać z usługi geodety.
Geodeta musi stworzyć mapkę przedprojektową do wglądu dla urzędu i dopiero po jej akceptacji można wystąpić o pozwolenie na budowę. Geodeta również będzie potrzebny do zdania budynku do użytku, ponieważ musi wykonać pomiary powykonawcze i oczywiście nanieść wszystko na mapki i przesłać do urzędu.
Geodeta ma ciężką pracę
Geodeta ma ciężką i wymagającą pracę. Praca w biurze geodezyjnym to nie tylko siedzenie za biurkiem i wyliczanie, jest to też praca fizyczna, ponieważ bez wizyty geodety 'na miejscu' nie może on dokonać pomiarów lub inwentaryzacji, która też jest częścią pracy geodety.
Przy pomiarach trzeba zachować jak największa dokładność, a niestety pogoda nie zawsze sprzyja geodezyjnym pomiarom. Natomiast przy rysowaniu i nanoszeniu zmian na mapki trzeba się skupić i nie robić błędów. Z pewnością nie jest to praca dla każdego.