Dla kogo zawód geodety
Z pewnością nie jest to zawód dla leniwych, ponieważ praca geodety to nie tylko praca za biurkiem. Konieczna jest również praca terenowa i pomiary i nie ważne czy pogoda dopisuje czy też nie. To zresztą dyskwalifikuje osoby, które mają problemy zdrowotne np. z plecami.
Poza powyższymi przeciwwskazaniami są jeszcze inne kwestie, które mogą być istotne. Przed wszystkim geodezja to przedmiot ścisły, z dużą ilością matematyki i obliczeń na poziomie matematyki wyższej. Co również stanowi pewną barierę dla umysłów czysto humanistycznych. Generalnie zawód geodety o ile dobrze płatny i stabilny, wymaga jednak pewnego zestawu cech, aby się w nim skutecznie odnaleźć.
Cechy dobrego geodety
Geodeta musi być bardzo dokładny i sumienny, bez tego nigdy nie będzie dobrym geodetą. Dodatkowo w geodezji wykorzystuje się bardzo skomplikowane obliczenia matematyczne, więc bez dobrej znajomości matematyki wyższej trudno będzie takiemu geodecie zdać państwowe egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.
Aby zostać geodetą należy ukończyć odpowiednią szkołę oraz zdać egzamin państwowy. Dopiero po jego zdaniu geodeta może wykonywać swój zawód.
Praca w terenie i w biurze
Praca w geodezji polega głównie na wykonywaniu pomiarów oraz obliczania wyników i nanoszenia ich na mapki geodezyjne. Wszelkie pomiary geodeci wykonują skomplikowanymi urządzeniami mierzącymi odległość oraz inne ważne parametry takie jak: wysokość, kąty i punkty odniesienia. Jest to cześć pracy typowo terenowej.
W biurze natomiast geodeta przygotowuje i opracowuje wszelkie dokumenty, wykonuje obliczenia wcześniej wykonanych pomiarów oraz nanosi się zmiany na odpowiednie mapki. Geodeci przesyłają też wykonane mapki do odpowiednich urzędów oraz inwestorów, aby praca budowlane mogły ruszyć.