Jak się leczy próchnice?
Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom.
Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, szkło-jonomery i różne kompozyty.
W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli (stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba) bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego.
Dostępna jest już nowoczesna metoda leczenia próchnicy ozonem, polegająca na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem. Dzięki temu tkanka zęba remineralizuje się, jednak tylko w przypadku niewielkich ubytków.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w
Etapy leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe wykonywane jest u tych osób, które posiadają mocno zepsute zęby i nie mogą one zostać wyleczone przy wykorzystaniu zasad zwykłego leczenia zębów. Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wykonanie dokładnego przeglądu takiego zęba przy wykorzystaniu nowoczesnych metod i środków. Dzięki temu będzie można dokładnie zaplanować kolejne metody leczenia kanałowego. Będą one polegały na stopniowym leczeniu kanału zębowego i nakładaniu do niego odpowiedniego środka leczniczego. Zostanie on usunięty z kanału zębowego podczas kolejnej wizyty i wówczas będzie można założyć odpowiednią plombę. Wszystko to sprawia, że czas leczenia kanałowego nie jest standardowy, a wobec tego również ceny leczenia kanałowego bywają wysokie.
Ekstrakcje zębów u osób dorosłych
Osoby dorosłe powinny odbywać regularne wizyty stomatologiczne. Dzięki temu ich zęby będą mogły na dłużej utrzymywać się w dobrym stanie. Pierwszym etapem wizyty u stomatologa jest wykonanie przeglądu stomatologicznego przy użyciu różnego rodzaju narzędzi. W razie potrzeby u osoby dorosłej wykonane zostanie zwykłe leczenie zębów. Będzie ono polegało na przeprowadzeniu szybkiego borowania i założeniu odpowiedniej plomby. Jeżeli próchnica stwierdzona u osoby dorosłej zdążyła się za bardzo rozwinąć potrzebne może być przeprowadzenie leczenia kanałowego jednego z zębów. Będzie ona przeprowadzane podczas dwóch wizyt lekarskich i zostanie zakończone założeniem odpowiedniej plomby. W razie niepowodzenia trzeba będzie przeprowadzić ekstrakcję zepsutego zęba.