Zabiegi stomatologiczne
Praktycznie wszystkie osoby dorosłe kiedyś korzystały z pomocy stomatologicznej. Dlatego zabiegi stomatologiczne wykonywane są przez dentystów mogących liczyć na to, że będą posiadali bardzo wielu pacjentów. Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy dentyści muszą starać się o to, aby przeprowadzane przez nich zabiegi stomatologiczne były bardzo dobrze przygotowywane, a jednocześnie przeprowadzane przy wykorzystaniu najlepszego sprzętu i narzędzi. Tylko wówczas będą one mogły być naprawdę skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla pacjenta. Dlatego nawet podstawowe zabiegi stomatologiczne wykonywane są w jedynie dobrze wyposażonych gabinetach stomatologicznych, których właściciele mają zapewniony dostęp do najlepszego sprzętu dentystycznego.
Utrwalanie protez
Nawet najlepszej jakości protezy mogą po jakimś czasie przestawać dobrze się sprawdzać u konkretnego pacjenta. Wobec tego wielu pacjentów zgłasza się do protetyka wówczas, gdy zaczynają oni mieć jakieś problemy protetyczne. Dlatego dentyści starają się na różne sposoby zabezpieczać protezy zębowe przez przesuwaniem i utwardzać je tak, aby dobrze trzymały się w jamie ustnej. Trzeba przyznać, że dentyści posiadają wiele sposobów, przy wykorzystaniu których mogą utrwalać protezy w taki sposób, aby na długo mogły dobrze służyć ich pacjentom. Dzięki temu tacy pacjenci mogą swobodnie myśleć o przygotowywaniu dla siebie codziennych posiłków i jedzeniu swoich ulubionych potraw nawet, jeżeli mogą one wymagać intensywnej pracy zębowej.
Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony
Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):
Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.
Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe ? mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka