Ekologiczna energia bez smogu? Panele słoneczne

zie mają wiedzę na temat tego, jakie jest powietrze w okolicy i dlaczego warto walczyć o jego poprawę. Sposobów na poprawę powietrza jest wiele, ale bez eliminacji najgorszych kotłów do pieców nic niestety nie da się zrobić. Rozwi

Ekologiczna energia bez smogu? Panele słoneczne instalacje fotowoltaiczne gniezno

Smog a fotowoltaika


Smog to temat numer jeden w ostatnich latach w Polsce. Większa świadomość społeczeństwa w połączeniu z instalacją wielu czujników sprawiła, że ludzie mają wiedzę na temat tego, jakie jest powietrze w okolicy i dlaczego warto walczyć o jego poprawę. Sposobów na poprawę powietrza jest wiele, ale bez eliminacji najgorszych kotłów do pieców nic niestety nie da się zrobić. Rozwiązaniem idealnym jest ponadto stosowanie paneli słonecznych, które dają w pełni ekologiczną energię niezawierającą szkodliwych cząsteczek PM 2.5 oraz PM10. Miejmy nadzieję, że włodarze miast, wójtowie, prezydenci i rząd zauważą skalę zjawiska i w Polsce będzie coraz więcej paneli słonecznych, wiatraków, generalnie ekologicznych źródeł energii.



Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1581 MW paneli fotowoltaicznych, a skumulowana moc wynosiła 6890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych, a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Ustalenia klimatyczne a ceny prądu


Wiele osób zastanawia się w ostatnich czasach, dlaczego w Polsce prąd ma zdrożeć i generalnie dlaczego jest tak, że energia z roku na rok rośnie. Wytłumaczenie w postaci inflacji nie jest tu wystarczające, gdyż skoki mogą być ogromne, na przykład kilkunastu procent. To wszystko skutki ustaleń szczytów klimatycznych, których celem jest poprawienie jakości powietrza w Europie i na świecie i ograniczenie produkcji szkodliwych gazów, które mają wpływ na ocieplenie klimatu. To dlatego takie technologie jak panele słoneczne mają być wspierane, a ma się odchodzić od węgla. Produkowanie prądu z węgla będzie droższe bo po prostu trzeba za to płacić i certyfikaty ekologiczne są bardzo, ale to bardzo drogie.