Jak zbudować wnętrze w stylu skandynawskim?
Co jest istotną stylu skandynawskiego? To jest połączenie kilku kluczowych czynników - hygge, naturalnych materiałów, jasnej kolorystyki. Dlaczego to działa? Takie wnętrze nas nie przytłacza - jasne kolory sprawiają, że jest więcej przestrzeni, więcej światła, którego przecież w naszym kraju też brakuje. Drewniane meble w prostych formach doskonale uzupełniają przestrzeń, jednocześnie są bardzo funkcjonalne. A hygge uczy jak stworzyć przytulny klimat - zapal kilka świeczek, powieś swoje ulubione plakaty lub zdjęcia, postaw na poduszki i zasłony, postaw kilka ulubionych roślin. I tyle - ciesz się wnętrzem w skandynawskim stylu.
Dlaczego drewno jest lepsze?
Naturalne materiały, czyli co? I dlaczego drewno jest lepsze niż tańsze odpowiedniki? Po pierwsze - nie zawsze drewniane meble są droższe - mozna postawic na zakup mebli z surowego drewna i własnoręcznie je wykończyć. Po drugie - drewno jako surowiec meblowy jest z nami od zawsze - ciężko sobie wyobrazić wnętrze sprzed kilkudziesięciu lat z meblami z płyty wiórowej. Po trzecie - takie meble stanowią same w sobie większą wartość - łatwiej je naprawić, łatwiej zmienić ich wygląd (drewno mozna bejcowac, lakierowac, olejowac, malowac) i łatwiej je odsprzedać. Po czwarte - jest to materiał ekologiczny. Nie wymaga wysokiego przetworzenia, jest z surowca odnawialnego. Te cztery powody nie są oczywiscie jedyne, ale warto o nich pamiętać.
Przykładowe wartości wytrzymałości drewna na ściskanie
Drewno jest materiałem anizotropowym, ortotropowym, jego wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie zależy od kierunku działania sił w stosunku do włókien. Drewno znacznie łatwiej przenosi siły (ma większą wytrzymałość) działające wzdłuż włókien ? wraz ze wzrostem kąta odchylenia tych sił od kierunku włókien wytrzymałość drewna zmniejsza się. W zależności od osiąganej minimalnej wartości wytrzymałości mechanicznej drewno dzieli się na klasy. Przykładowe wartości wytrzymałości drewna na ściskanie w zależności od klasy:
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)