Zasłoń swoje okno roletą, lub żaluzją:
Architektura wnętrz
Architektura wnętrz to jeden nowych zawodów, jednak szybko zdobywający popularność. Osoby wykształcone w tym kierunku maja wszelkie kompetencje i umiejętności, aby dobrze zorganizować przestrzeń w danym mieszkaniu czy też domu. Nie jest to jednak zajęcie proste: często obejmuje również konieczność znajomości programów graficznych i do projektowania. Do tego niezbędna jest widza o określonych stylach: prowansalski, angielski, skandynawski, eko itp. Wiadomo, że i tak najważniejszy jest efekt końcowy i to czy właściciel pomieszczenia będzie zadowolony z efektów pracy.
Żaluzje, czy rolety?
Żaluzje zostały jakiś czas temu wyparte przez materiałowe rolety, jednak już zaczynają wracać do łask. Świetnie pasują do bardziej nowoczesnych wnętrz, ale można również znaleźć modele wykonane z drewna, lub bambusa, które wprowadzą cieplejszy charakter do tych wnętrz, w których panuje bardziej sielski klimat. Trudno tutaj zdecydować, co jest bardziej praktycznym rozwiązaniem - żaluzje mają większy poziom kontroli nad przepływem światła, natomiast w wypadku rolety, zależy to od tkaniny, z której została wykonana. Z drugiej strony żaluzje powinny być dopasowane nie tylko do wystroju wnętrza, ale też do ramy okna (zwłaszcza, jeśli jest drewnopodobna). De facto wszystko zależy od naszych preferencji oraz od tego, czy jest to wieloletnia inwestycja. Żaluzje (zwłaszcza te drewniane) wypadają zazwyczaj drożej od swojej tekstylnej konkurencji.
Zasady wystroju
Styl wystroju wnętrza dużo zależy od indywidualnych preferencji urządzającego. Jednak jest kilka podstawowych zasad, które każdy początkujący architekt wnętrz powinien przestrzegać. Można do nich zaliczyć zasadę trzech kolorów- czyli ilość wprowadzonych do pomieszczenia kolorów głównych nie powinna być większa niż 3.
Kolejną ważna zasadą jest dbanie o użytkowość pomieszczenia, czyli należy wystrzegać się przeładowania pomieszczenia 'gratami' (oczywiście niektóre style słyną z przepychu i wymagają dużej ilości dekoracyjnych elementów). No i na końcu: zawsze patrz na całość, a nie na każdy szczegół z osobna, ponieważ całe pomieszczenie musi ze sobą grać.