Choroby autoimmunologiczne

nazwą, być może w serialu o lekarzach czy wyczytało w jakimś artykule. Fakt jest taki, że one istnieją i nie są dziwnym wymysłem wyobraźni. Nawet więcej, mają się coraz lepiej i występują coraz częściej. W wielkim skrócie, są

Choroby autoimmunologiczne Jeżeli i ty chorujesz na coraz bardziej powszechne choroby autoimmunologiczne, zgłoś się tutaj =>

Choroby autoimmunologiczne - co to?

Wielu z was słyszało tą nazwą, być może w serialu o lekarzach czy wyczytało w jakimś artykule. Fakt jest taki, że one istnieją i nie są dziwnym wymysłem wyobraźni. Nawet więcej, mają się coraz lepiej i występują coraz częściej.

W wielkim skrócie, są to choroby które polegają na tym że organizm atakuje sam siebie. Dokładniej rzecz ujmując, takie zachowanie organizmu następuje w przypadku gdy białe krwinki zaczynają postrzegać jakąś część ciała jako obcą. Nie jest to ich normalne zachowanie, wynika to z faktu ich otrzymały "błędne dane" czyli wyruszyły do krwiobiegu z niewłaściwymi informacjami o tym kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.

Choroby te najczęściej dotykają narządów, ale mogą też ograniczyć się do kawałka skóry. W każdym z tych przypadków, są one groźne dla człowieka i wymagają leczenia.


Choroby autoimmunologiczne - czy mi zagrażają?

Mimo iż żyjemy w XXI wieku, wiele zagrożeń dla zdrowia człowieka jest wciąż realnych i nie ważne gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz, choroby autoimmunologiczne mogą być także Twoim zmartwieniem.

Szacuje się że jedna na dwadzieścia osób ma chorobę autoagresji, niby nie tak dużo, ale te choroby to nie przelewki. Gdy organizm atakuje sam siebie, znaczy że najwyższa pora wybrać się do lekarza.

Gwałtowny wzrost zachorowań w ostatnich latach przypisywany jest większemu ograniczeniu dostępu ludzi do szkodliwych zarazków, bakterii i wirusów - co z jednej strony jest dobrą sprawą. W rzeczywistości jednak, sprawia to że organizm często zaczyna przez pomyłkę atakować samego siebie - naturalny kontakt z drobnoustrojami, sprawiał że układ odpornościowy doskonale wiedział z czym ma walczyć, teraz te granice się zamazały.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nauka nie znalazła jeszcze złotego środka pomiędzy szczepieniami i unikaniem zachorowań, dobrze że na razie jest w stanie to jakoś leczyć.


Wikipedia o rodzajach chorób z autoagresji

Wikipedia podpowiada nam raz jeszcze, w tym wypadku lista chorób z autoagresji:

Przykładowe choroby autoimmunologiczne (autoimmunizacyjne) to:

choroby układowe tkanki łącznej: toczeń rumieniowaty układowy, twardzina, układowe zapalenia naczyń, reumatoidalne zapalenie stawów, reaktywne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów
nieswoiste zapalenia jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna;
choroby tarczycy: zapalenie tarczycy Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa;
choroby nadnerczy: choroba Addisona;
choroby neurologiczne: miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia;
choroby skóry: bielactwo nabyte (podejrzewane)1, łuszczyca, łysienie plackowate;
niedokrwistość Addisona-Biermera;
sarkoidoza.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_autoimmunologiczne