Makijaż, a kwestie psychologiczne
Makijaż może nieść znaczenie psychologiczne. Ludzie, którzy przesadnie podkreślają swoją urodę mogą mieć uraz związany z poczuciem niedostatecznej atrakcyjności (zobacz: kompensacja). Sposób używania makijażu może także ujawniać samoocenę (osoby o niskiej samoocenie bądź to zupełnie nie używają makijażu, bądź go nadużywają). Należy tu jednak uważać na interpretację, bowiem samo używanie lub nieużywanie makijażu nie jest podstawą rzetelnej diagnozy.
Zaburzenia poczucia tożsamości objawiać się może skłonnością do częstej i diametralnej zmiany wyglądu (np. powtarzające się operacje plastyczne, bardzo częsta zmiana koloru włosów itp.). Nie jest jednak prawdziwa zależność odwrotna: zmiana wyglądu nie musi być związana z zaburzeniem poczucia tożsamości.
W europejskiej kulturze kobiety malują często usta i oczy. Malowanie ust jest związane z powszechnym (nieprawdziwym) przekonaniem, że kobieta o pełnych ustach jest namiętna, zaś usta wąskie świadczą o oziębłości. Usta są także symbolem waginalnym i w związku z tym ich podkreślanie może być sygnałem seksualnym. Malowanie oczu związane jest z tym, że w kanonie kobiecej urody oczy odgrywają ważną rolę - im wydają się większe, tym bardziej atrakcyjne. Jedna z teorii mówi, że jest to związane z tym, iż kobieta z dużymi oczami wydaje się młoda (oczy dzieci są większe w stosunku do całej twarzy niż oczy dorosłych). Duże oczy mogą także sprawiać wrażenie niewinności, czyli wierności. Współczesny kanon kształtu oka to migdał.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Makija%C5%BC
Rodzaje zabiegów kosmetycznych wykonywanych u osób chorych
Nowoczesna kosmetologia pozwala na to, że różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne mogą być wykonywane także u osób chorych. Muszą one jedynie być wykonywane zgodnie z określonymi zasadami, aby można było stwierdzić, że są w pełni bezpieczne. Trzeba na przykład uważać na to, jakiego rodzaju środki dodatkowe używane są podczas przeprowadzanych zabiegów kosmetycznych i zwracać klientom uwagę na to, że powinni przed poddaniem się poważniejszemu zabiegowi kosmetycznemu przeprowadzić u siebie odpowiednie badania lekarskie. Ich interpretacja pozwoli na wybranie odpowiedniego rodzaju zabiegu kosmetycznego i wykonanie go w sposób bezpieczny dla zdrowia klienta. Wszystko to sprawia, że nowoczesne salony kosmetyczne są bardzo popularne.
Przygotowanie dzieci do zabiegów kosmetycznych
Zabiegi kosmetyczne wykonywane są niekiedy na skórze dzieci. Dzieje się tak wówczas, gdy dzieci posiadają bardzo delikatną, alergiczną skórę i bardzo często przechodzą atopowe zapalenie skóry. Wówczas przewidywanym efektem przeprowadzonego zabiegu kosmetycznego u konkretnego dziecka jest odżywienie jego skóry i jej zregenerowanie. Różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne przeprowadzane są także u tych dzieci, które spełniają rolę dziecięcych modeli, a wówczas mają one sprawić, że skóra będzie wyglądała na bardziej dojrzałą. Trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko, które ma odbyć wizytę w salonie kosmetycznym, musi zostać do niej odpowiednio przygotowane, a wówczas wizyta w takim salonie będzie dla niego prawdziwą przyjemnością.